Birlik Sağlık Sen’den ambulans şoförlerine çağrı!

5 binden fazla bakanlık ambulansının kaskosuz çalıştırılması ile ilgili açıklama yapan Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Doğruyol “Hiçbir gerekçe 34 bin civarındaki 112 çalışanımızın ve vatandaşlarımızın can güvenliğinden daha önemli olamaz. Olmamalıdır.” dedi.

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol Sağlık Bakanlığı’na ait 5 bin 258 ambulansın 1 Ocak 2022 kaskosuz olarak hizmet verdiği iddiaları ile yazılı açıklama yaptı. Doğruyol açıklamasında 112 ambulanslarının sirenlerini açarak görev yapma çağrısında bulundu.

Doğruyol açıklamasında “Ülkemiz genelinde 01.01.2022 tarihinden bu yana kaskosuz olarak görev yapan yaklaşık 6400 112 ambulanslarımızın sürücüleri görev yaparlarken araçların sirenlerini açarak görevlerini yapsınlar.” ifadelerini kullandı.

‘ÖNCELİK CAN GÜVENLİĞİDİR’
Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Doğruyol’un açıklaması şu şekilde:

Ambulansların siren açarak görev yapmaları trafikte bulunan diğer araçların ve trafikte araç içinde bulunan veya yaya olan vatandaşların uyarılmasında etken olacak ve kaza oranlarını düşürecektir.Acil bir hastayı sağlık kuruluşuna götürmek için çabalayan bir ambulans sürücüsü sağlık personelimizin önceliği, hastayı en kısa sürede sağlık kuruluşuna yetiştirmek, hayat kurtarmaktır.

Ambulanslarımıza daha önce süreçte verilmiş olan “gerekmedikçe siren açmayın talimatı” araçlarımızın sigortasında yaşanan sıkıntıdan dolayı geçerliliğini yitirmiştir. Öncelik siren açmama değil, can güvenliğidir.

Sağlık Bakanlığı yetkililerimizin de, ambulans sürücüsü arkadaşlarımıza, ambulansları dikkatli kullanın araçların kaskosu yok talimatı vermeleri yerine, keşke gerekli tedbirleri alıp, araçların kaskosunu bu güne dek yapmış olsalardı.

Hiçbir gerekçe 34 bin civarındaki 112 çalışanımızın ve vatandaşlarımızın can güvenliğinden daha önemli olamaz. Olmamalıdır.