STK’lerden ‘Şehir Hastanesi’ tepkisi: Bu telaş niye!

2013 ve 2015’te iki kez temeli atılan 30 ayda bitirilmesi planlanan İzmir Şehir Hastanesi’nin yılan hikayesine dönüşen açılışına yönelik şok iddialar gündemde…

Bayraklı’daki şehir hastanesinin temeli 2013’te atıldı. 30 ayda bitirilmesi planlanıyordu ama iki yıl kadar sonra 2015’te hastane için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir temel atma töreni daha düzenlendi. Türkerler ve Gama Holding tarafından inşa edilen hastanenin toplam 1 milyar 638 milyon TL’ye mal olacağı bilgileri kamuoyuna yansıdı. İki bin 60 yataklı hastanenin tamamlanması da açılış törenleri de defalarca ertelendi. Nisan ayı sonunda yapılması planlanan hastane açılış töreni için farklı kurumlar tepki gösterdi.

“YARIM YAMALAK AÇILIŞ”

Seçim öncesi yarım yamalak bir hastane açılışının doğru olmadığını savunan Birlik Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Berna Boran, “İzmir Şehir Hastanesi daha bitmedi pek çok bölümü eksik aksak. Seçim öncesinde açılmaya çalışılıyor. Şu anda açılması uygun değil. Hastane açıldı düşüncesiyle oraya gidecek vatandaş hizmet alamayacak. Bir hastanenin tam teşekküllü bitirilmeden açılması doğru değil. Gerek vatandaş gerek hizmet sunumu açısından kurum tamamen bitirilmelidir. Hastanenin 3 yıllık yapım süresi vardı. Zaten bu aşıldı. Yüklenici firma bir an önce hastane açılsın kendilerine para ödenmeye başlasın mantığında olabilir. Bilemediğimiz kriterleri de olabilir. Farklı taahhütler de olabilir. Ama yarım yamalak hastane için devletin para ödemesi doğru değil” dedi.

BU ÜLKENİN ŞEHİR HASTANELERİNE İHTİYACI YOK

Kendi sendikalarının şehir hastaneleri sistemine karşı olduğunu belirten Başkan Berna Boran, “Bu ülkenin şehir hastanelerine ihtiyacı yok. Bu ülkenin yeni devlet hastanelerine ihtiyacı var. Şehir hastaneleri çok büyük. Bu hastanelere yapılan hasta, ameliyat, laboratuvar, görüntüleme taahhütleriyle devlet zarar ediyor. Kamu zararı oluşuyor. Devlet hastanesine giden bir hastanın devlete maliyeti 3 lira oluyor. Şehir hastanesine gittiğinde 5 lira oluyor. Şehir hastanelerine ödenen kiralarla yüzlerce devlet hastanesi yapılabilir. 23-25 yıllık taahhütler ediliyor. Bunun bir nevi devleti soydurmak olduğunu düşünenler var” diye konuştu.