‘Gıda güvenliği’ tartışması büyüyor: Sağlık Bakanlığı’na ‘denetim’ çağrısı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tartışma yaratan ‘numune’ kararının ardından gıda güvenliğinin riske atıldığı konuşulmaya başlanırken, Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, denetimlerin önemine işaret ederek, Tarım Bakanlığı ile belediyeler tarafından yapılan gıda denetimlerine Sağlık Bakanlığı’nın da katılması gerektiğini söyledi. Doğruyol, Tarım Bakanlığı’nın denetimde eksik kaldığını ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, geçtiğimiz günlerde 81 ile gönderdiği genelgede “Çiğ ürün harçlarında histolojik Muayene ve Kanatlı Eti Aranması programı kapsamında numune alınmaması hususunda gereğini rica ederim” ifadelerini kullanması büyük tepki çekerken, gıda güvenliği riski de gündemden düşmüyor.

Gıda Mühendisleri Odası İzmir şube başkanı Uğur Toprak, tartışma yaratan kararın gıda güvenliği açısından son derece yanlış olduğunu vurgulayarak, “Ne yazık ki bu yazıyla hilenin önü açılmıştır desek çok da yanlış olmaz” demişti.

Bakanlığın tartışmalı kararının ardından, Kurban Bayramı nedeniyle denetimlerin önemine dikkat çeken Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Sağlık Bakanlığı’nın gıda denetimleri konusunda mutlaka müdahil olması gerektiğini söyledi.

‘TARIM BAKANLIĞI DENETİMDE YETERLİ DEĞİL’

Doğruyol, şunları söyledi:

“Kurban Bayramı’nı yaşadığımız bugünlerde gıda denetimleri oldukça önemlidir. Kurban kesim alanları ve etlerin saklama koşulları vatandaşlarımızın sağlığı için önem arz etmektedir. Bu denetleme mekanizması Tarım Bakanlığı ve belediyelerimiz tarafından yapılmaktadır. Bu saklama koşullarının ve hayvan kesim alanlarının mutlaka ve mutlaka hijyenik koşullara ve genel itibarıyla kurallarına uyması gerekir. Sağlık Bakanlığı’nın gıda denetimleri konusunda mutlaka müdahil olması gerekir, çünkü en teşkilatlı yapı Sağlık Bakanlığı’ndadır.