Aşısız olmaz!

12.01.2021
A+
A-

Tüm dünyanın Kovid-19 salgınıyla uğraştığı bu günlerde salgından kurtulmak için insanlığın ümidi aşıda. Ülkemizde bazı vatandaşlarımızın aşı yaptırıp yaptırmamak konusunda tereddütleri olsa da genel olarak konunun uzmanı olan hocalarımızın açıklamalarında aşı olması gereken vatandaşlarımızın aşı olması gerektiği yönünde çok sayıda beyanatları var.
Aşının ülkemize getirilmesi kadar, aşının sağlıklı bir şekilde vatandaşlarımıza uygulanması da önemli. Aşının uygulanma işlemini elbette sağlık çalışanlarımız üslenecek. Ancak, planlama nasıl olacak? Aşının ülkemize gelmesi kadar aşı uygulamasının da planlı programlı yapılması, kaş yapalım derken göz çıkarmamak adına oldukça önemli.
Nereden çıktı bu aşı uygulama işi demeyin. Bunu neden söylüyoruz?
Kış mevsiminin girmesiyle grip aşıları gündemde. Daha önce pek çok vatandaşa verilmeyen grip aşılarının kapsamının genişletilmesiyle pek çok vatandaşımız grip aşısına ulaştı. Bu günlerde aile hekimliğinde görev yapan sağlık personelimiz de grip aşısı uygulaması için çabalıyor. Okul çağında olan 4-13 yaş aralığındaki çocuklarımıza okulların da kapalı olmasıyla birlikte -bize gelen bilgilere göre- Milli Eğitim Bakanlığı velilere mesaj atarak kızamık ve tetraksim (4’lü karma) aşılarını aile hekimliği birimlerinde yatırabileceklerinin bilgisini vermiş. Mesajı alan öğrenci velisi çocuğunun elinden tutup doğru aile hekimliği birimine getiriyormuş. Aile hekimliği birimlerimizi hemen her vatandaşımız bilir. Aile Sağlığı merkezlerimiz genel itibarıyla apartman daireleri şeklindedir. Yani dar sıkışık alanlar.
Aile sağlığı merkezine aşı yaptırmaya gelen çocukların yarısı söz konusu aşıların parti parti verilmesinden ya da o gün aşının az olmasından dolayı aşı yaptıramadan geri dönüyor. Bir çocuğa aşı yapma süresinin de çocuğun ikna edilmesi, bilgisayar işlemleri ve uygulamanın ortalana 8-10 dakika olduğunu ifade ediyor aile hekimlerimiz ve aile sağlığı çalışanı ebe hemşire arkadaşlarımız. Bu ne demektir? Grip aşısı için gelen belli yaştaki vatandaşlarımız, okul çağındaki çocuklarımız hepsi aynı ortamda. Vatandaş birbiriyle temasta, sağlık çalışanları herkesle temasta demektir. Okul aşıları yıl boyu yapılabilecekken yanlış yönlendirme ve panik havası ile hep bir anda ASM’lere yüklenilmesi hem pandemi döneminde olumsuz bir etkiye sebep olmakta hem de aşı lojistiğinde de aksamalara neden olmaktadır. ASM’lerde randevulu sistem çalışılabilir olduğu halde bu panik havasıyla ve plansız yönlendirme ile randevu sistemine de kimse uymamaktadır.
Rutin aşıların en basit uygulamasının çocuğun doğduğu aya göre aşı takvimi oluşturulup yapılacak yönlendirme herkesin anlayacağı bir formülle yapılabilir. Şimdi tüm dünyanın başlayıp yolu yarıladığı Kovid-19 aşılamalarının da tümden aile sağlığı merkezlerine verilirse sıkıntı büyük olabilir.
Mesela, okul çağındaki çocuklarımıza belli gün verilse, okulda açık alanda ya da daha uygun ortamda yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşlarla temas ettirilmeden aşılamalarını yapsak. Grip aşılarının azaldığı şubat gibi okul aşılarını yapsak. Çocukların birbiriyle ve diğer vatandaşlarla temasını azaltmış olmaz mıyız? Aile sağlığı merkezlerinde çalışan personelimiz bir günde 50-60 okul aşısı olan günlerin olduğunu ifade ediyor. Peki aile hekiminin hemşirenin tek işi aşı yapmak mıdır? Elbette değil. Muhtemelen önümüzdeki günlerde Kovid-19 aşılarına da başlanacak. 80 milyon vatandaşımızın pek çoğu aşı olacak. Şimdiden uyaralım. Sağlık Bakanlığı’nın bir an önce gerekli tedbirleri almasında yarar var. Önermek bizden…