Zordur sağlık çalışanı olmak

12.01.2021
A+
A-

Elbette her mesleğin kendine göre zorlukları vardır. Ancak, bir meslekte iş yaparken canınızla sevdiklerinizle sınanıyorsanız, o meslek çok daha kutsaldır.
Sağlık çalışanlarımız, profesöründen pratisyenine, hemşiresinden teknisyenine, memurundan hizmetlisine kadar ekip olarak özveriyle vatandaşlarımıza hizmet vermektedirler.
Pek çok vatandaşımızın COVİD-19 virüsüne yakalanma korkusuyla evinden çıkmadığı şu dönemlerde bile sağlık çalışanlarımız yoğun bakımlarda, acillerde, 112 ambulanslarıyla o hastalara her yönüyle hizmet etmektedirler.
Hasta bakımı çerçevesinde kendi ihtiyaçlarını göremeyen hastalara her türlü hizmeti veren hemşire arkadaşlarımız ise özellikle yoğun bakımlarda tam anlamıyla iş yükünün ağırlığını sırtlanmış durumdadırlar.
Filyasyon ekipleri ailelerinden, çocuklarından özveride bulunarak gece yarılarına kadar kapı kapı dolaşıp COVİD hastalarına ulaşmak için çabalamaktadırlar.
Kamu kurumlarımızda çalışan memurlarımıza, esnek mesai uygulanırken, idari izin verilirken Covid-19 pandemisiyle, iş yükü kat be kat artan, Sağlık çalışanlarımız, Çıkarılan genelgelerle, 2020 yılında, ne izin kullanabildiler, ne emekli olabildiler, ne de istifa edebildiler. Kısa süreli açılan izinlerde pek çok personel hizmet aksamasın diye izin kullanamadı. Ayda yaklaşık 10 nöbet tutan, evine çocuklarının yanına gitmeye hasret olan vatandaşlarımıza 7/24 hizmet veren sağlık çalışanlarımız, görevimizi yapacağız derken, ne bayram, ne de tatil bildiler.
Tedbir almayanlar yüzünden artan hasta sayısına hizmet etmek için çırpınandır sağlık çalışanlarımız. Sağlık çalışanı olmak, başkalarının annesini, babasını, kardeşini, evladına emek verirken kendi ailesini ihmal etmek demektir.
Covid-19 virüsüyle mücadele ederken normal vatandaştan yaklaşık 10 kat fazla hasta olan ve 10 kat fazla ölendir sağlık çalışanları. Her gün artan sağlıkta şiddete rağmen görevine devam edendir sağlık çalışanları.
Testi Pozitif çıkan arkadaşlarının yerine çalışırken, iş yükü kat be kat artarak çalışanlardır sağlık çalışanları.
Tüm bunlar yaşanırken yıllardır kangren haline gelmiş olan özlük hakları dile getirdiğinde, şimdi de bunların sırası mı? diye azarlananlardır sağlık çalışanları.
Ne zaman sonlanacağı belli olmayan pandemi sürecinden geçiyoruz. Pandeminin kahramanları olan sağlık çalışanlarının haklarını konuşmanın tam zamanı. Çünkü pandemiyle mücadele motive edilirseniz moraliniz yüksek olursa sonuca ulaşır. Pandemi şu zamanda biter diyen var mı? Yok.
Aslında çok şey de istemiyor sağlık çalışanları.
Yıllardır söz verilip verilmeyen 3600 ek gösterge, fiili hizmet zammının görev süresince verilmesi.
Yöneticilerde liyakat. Yoksulluk sınırı üzerinde maaş. Standart ek ödeme.
Eğer bu dönemde sağlık sistemimiz çökmüyorsa, bu her şeyinden fedakarlık yapan sağlık çalışanları sayesindedir.