İzmirli Memura, Kamu İşçisine Deprem Tazminatı Nerede?

11.03.2021
A+
A-

Buda nereden çıktı demeyin. Ülkemizde daha önce yaşanmış olan depremlerde böyle bir uygulama var ki dillendiriyoruz.

Van İlimizde, 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde yaşanmış olan depremlerden sonra, 14 Aralık 2011 tarih ve 28142 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararıyla Van ili, Merkez ilçesi ile Erciş ilçesinde (bağlı yerleşim birimleri dâhil) sürekli görevle fiilen çalışmakta olan; memura, sürekli ve geçici işçi pozisyonlarında çalıştırılan personele,399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve diğer mevzuat uyarınca sözleşmeli olarak çalıştırılan personele, İlgili mevzuatı uyarınca istihdam edilen diğer personele, depremle ilgili bir görevin ifası amacıyla Van ili, Merkez ilçesi ile. Erciş ilçesinde (bağlı yerleşim birimleri dâhil) geçici olarak görevlendirilenlere, 23/10/2011 tarihinden itibaren 6 ay süreyle 300 TL deprem tazminatı ödendi.

Elazığ ilimizde, 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6.8’lik deprem ile ilgili bölgede görev yapan personele tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenmesine yönelik Elazığ ilinin Merkez ve Sivrice ilçeleri ile Malatya’nın Doğanyol ve Pütürge ilçelerinde (bağlı yerleşim birimleri dahil) sürekli görevle fiilen çalışmakta olan 657 sayılı Devlet Memurlar Kanununa tabi personel , kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli ve geçici işçi olarak çalıştırılan personele, Kanun Hükmünde Kararname ve diğer mevzuat uyarınca sözleşmeli olarak çalıştırılan personele, ilgili mevzuatı uyarınca istihdam edilen diğer personele 24.01.2020 tarihinden itibaren 6 ay süreyle 693.50 TL deprem tazminatı Cumhurbaşkanlığı kararının Resmi Gazetede yayınlanmasıyla deprem tazminatı ödendi.

Van ilimizde yaşanan depremde 644, Elazığ ilimizde yaşanan depremde 41, 30 Ekim’de İzmir ilimizde meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde, İzmir’de 117 vatandaşımızın hayatını kaybettiği açıklandı..

Soruyoruz?

Depremden bu yana yaklaşık 3,5 aylık süre geçmiş olmasına rağmen, ne hükümetten, ne muhalefetten, ne de Elazığ depreminden sonra, deprem tazminatı istedik aldık. Tazminat ödemelerinin uzatılmasını istedik vb. ifadelerle ortalıkta gezinen yetkili memur sendikasından hiçbir ses yok.

İzmir ilimizde görev yapan memurumuzu, İzmir ilimizde kamuda görev yapan işçimizi, Van ve Elazığ illerimizde görev yapan meslektaşlarından ayıran nedir ki? Eğer önceki depremlerde bölgede kamuda çalışan personellere bir ödeme yapıldıysa, İzmir İlimizde görev yapan aynı statüdeki çalışanlara da, deprem tazminatı ödemelisiniz ki, ülkemiz sınırları içerisinde uygulama birliği olabilsin.

Birlik Sağlık Sen olarak konuyu biz dile getirmeye çalışıyoruz. Ancak, ne hikmetse, bizim dışımızda ne bir sendika, ne iktidar, ne muhalefet İzmirli memura, işçiye deprem tazminatını ödemesini dile getirmedi. Getirmemekte de ısrarlılar. Aradan değil üç buçuk ay, üç buçuk yılda geçse, konunun takipçisiyiz. Biz istiyoruz ki; Ülkemiz sınırları içerisinde yaşayan tüm vatandaşlarımız aynı haklara sahip olsun. Vatandaşlarımız arasında adalet olsun. Liyakat olsun. Hiçbir vatandaşımızın hakkı yenmesin.

ETİKETLER: