Aşı üreten ülkeden bekleyen ülkeye…

22.06.2021
A+
A-

Her zaman ifade ediyoruz ya, aşı üreten ülkeden aşı bekleyen ülkeye dönmek bizi üzüyor. En kısa sürede aşı başta olmak üzere ilaçlarını da kendisi üreten ülke olmak ümidiyle. Bildiğimiz kadarıyla, dünyada rantın döndüğü en büyük sektör silah sektörü, ikinci sırada da ilaç sektörü. Silahlarımızın da, ilaçlarımızın da yerli ve milli olması çok önemli. Devletin bekasını ilgilendiren konuların ise, hükümet politikaları olarak değil devlet politikaları olarak devam etmesi gerekir.

Yani iktidara gelen bir partinin, devletin güvenliği ve milletin sağlığı ile ilgili, stratejik konularda adım atarken daha tedbirli ve temkinli olmasının planlanması gereklidir.

Her zaman olduğu gibi yine, aşı dağıtımının kontrolü yine dünyayı yöneten küresel güçlerin kontrolünde. Vatandaşlarına aşılamayı tamamlayan ilk ülkenin İsrail olduğunu gözden kaçırmamak gerek. Ülkemiz dede aşılama oranının en az %70’lere ulaşmadan tedbirlerin gevşetilmemesinde fayda var.

40 YAŞ ÜSTÜNE…

BioNTech aşısının ülkemize gelmesiyle birlikte 40 yaş üzeri olan her vatandaşımız hafta başı itibarıyla randevu almadan aşı yapma yetkisi olan sağlık kuruluşlarında aşı yaptırabilecek. Her bir tüpten altı doz aşının çıkmasından dolayı, aşının zayi olmaması için, altı kişinin bir arada aşı olması Sağlık Bakanlığımız tarafından tavsiye ediliyor ve doğru uygulama.

Aşı uygulaması devlet hastanelerimiz ve aile sağlığı merkezlerimiz tarafından yapılmakta. Aşılama hizmetlerinin daha hızlı güvenli yapılabilmesi için, ilçe sağlık müdürlükleri bünyesinde fiziki imkanları daha uygun olan geniş ve açık alanlarda, mesela okullarda, camilerde, şartların uygun hale getirilmesiyle parklarda bile aşı merkezlerinin kurulabilmesi ve sağlık çalışanlarımızın da dönüşümlü olarak o merkezlerde görev yapması daha sağlıklı olabilir.

Sağlık Bakanlığı yetkililerimiz, aşıyı uygulayacak olan hastanelerimiz, aile hekimliği birimlerimiz ve ilçe sağlık müdürlüklerimiz üzerinden yeniden değerlendirme yapmasında fayda var. Sağlık Bakanlığı vatandaşlarımızın en sağlıklı hizmeti alması ve çalışanlarımızın en iyi hizmeti vermesi için çabalamalıdır.

Önemli olan en hızı en sağlıklı şekilde aşının vatandaşlarımıza uygulanması ve 1,5 yıldır hayatımızı allak bullak eden covid mikrobundan kurtulmamızdır.

Bu hafta başından itibaren günlük yapılan ve yapılacak aşı miktarının 1 milyonlu rakamlara ulaşması bekleniyor. Aşılamada koruyucu sağlık hizmetlerinin verildiği Aile Sağlığı Merkezlerimiz yani aile hekimlerimize büyük görev düşüyor

Temennimiz odur ki bir an önce aşılama hizmetlerinin belli oranlara ulaşması ve vatandaşlarımızın rahat bir nefes alması.

Vatandaşlarımızın en çok sordukları soruların başında, Sinovac aşısı mı? Biontech aşısı mı daha güvenli? İki aşı arasında sık sık karşılaştırma yapılsa da, uzmanlar, herhangi bir korona virüs aşısının mutlaka yapılması gerektiği yönünde görüş sunuyorlar.

Bu arada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamayla “İşçi ve memurların tamamı için yarın yeni bir gün başlıyor. SGK kayıtlı tüm çalışanlar… Yarın ilk işimiz aşı randevusu almak olsun” diyerek, Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı işçi memur herkesin aşı olabileceğini açıkladı.