Aşılama seferberliği

02.07.2021
A+
A-

Pandemiyle mücadelenin kahramanları Sağlık Çalışanlarımızın son günlerdeki en önemli görevi 80 Milyon vatandaşımızı aşılamak.

Aşılama deyip geçmeyin. Yurt dışından gelen aşıların soğuk zinciri bozmadan, bir vatandaşımıza gelene kadar Sağlık Bakanından, İl Sağlık Müdürüne, hemşiresinden Doktoruna onlarca arkadaşımızın emeği var.

80 Milyon vatandaşı aşılamak elbette kolay değil. Emin olun ki, pandemi sürecinde çok zor zamanlar geğiren sağlık çalışanlarımızın her biri, bir an önce aşılamayı tamamlayalım diye çabalıyor. Hastanelerimizde, aile sağlığı merkezlerinde, aşılama merkezlerinde ve ev ev gezerek yapılan aşılarda amirinden memuruna herkesin çabası bir an önce aşılamayı bitirebilmek

Aşılama için pek çok arkadaşımız gönüllü olarak aşılama birimlerinde çalışıyor. Mesela Bornova Devlet Hastanesi’nin bir günde 10 bin civarında aşı yapması, bir hemşirenin tek başına günde 750-800 aşı yapması takdire şayan. Kolay bir süreç değil. Ancak, hep birlikte bu süreci de aşacağız.

Tabii yaşanan eksiklikler, aksaklıklar olmuyor mu? Elbette oluyor. Yaşanan eksiklik, aksaklıkların tespit edilmesi, dile getirilmesi, çözüm yollarının aranması da gerekiyor? Aşılama sürecinde en fazla sıkıntı çeken guruplardan bir tanesi, Aile hekimliği sisteminde görev yapan hekim ve hemşirelerimiz. Hasta muayenelerinin yanında mutat yapmaları gereken aşılar, gebe, bebek vb. takipler ve yanında da Covit 19 aşıları. Ve bakanlık tarafından otomatik verilen aşı randevularıyla karmaşık hale gelen sistem aile hekim ve hemşirelerimizi zorluyor.

Durumu dile getirmek açısından bir aile hekimimizden şahsıma gönderilen mesaj aynen şöyle;

“Bugün benim birim için 27 tane biontech aşı randevusu verilmiş sistemden otomatik olarak.

Yandaki birime 29 tane. 4 birimli ASM ’miz de ortalama 25 den hesaplasak 100 tane biontech.

Biontech aşılamasında hastaların onam formu, sisteme kaydı, aşılaması sonrası 15 dakika beklemesi hesaplarsak bir hasta minimum 30 dakika ASM de zaman geçiriyor. Şimdi 8 saat mesai üzerinden hesaplarsak 8×2(30 dk)=16 grup oluşur Her bir grup 6 kişi olduğuna göre 16×6=96 hasta aşılaması yapabiliriz optimum şartlarda. Ki Bu hesaplama sadece aşılama yapıldığı ve başka bebek aşılaması okul aşılaması izlemler normal poliklinik muayeneleri özellikli izlem ve takipler gibi hiçbir hizmet verilmemesi durumunda yapılabilecek maksimum sayıdır.

Pandemi dönemi hastaneler randevusuz hasta bakmadığı için hastaneden randevu alamayan hastalarda tahlil tetkik muayene işlemleri için ASM’lerde normal polikliniğin üzerine ek yük bindirmiştir

TSM’ler filyasyon ve artan iş yükü nedeniyle okul aşılarını da ASM’lere devretmiştir.

Bundan dolayı da normal aşı izlem programı üzerine ek yük binmiş durumdadır.
Tüm bu artan işler her gün yaşanan tartışmalar artık aile hekimliğini yapılamaz hale getirmiştir. Çoğu personel tükenmişlik, çaresizlik duygusu içinde istifayı düşünür hale gelmiştir. Bakanlık yetkilileri sistemimize girip otomatik randevuları verirken basit bir işçi saat hesabını yapmadan alabildiğince Aile hekimliği çalışanlarına yüklenmeye devam etmektedir. Ve işin ilginç tarafı yukarda saydığım pandemi öncesi olmayıp pandemi ile artan bu iş yükü karşısında bakanlık sadece 3 ay komik bir ek ödeme yapmış tüm bu işleri çalışanlara sözleşmede yer alan verilen diğer işleri de yapar maddesine istinaden bedavadan yaptırmaktadır. Pandeminin asıl kahramanları sahadaki sağlık çalışanları ölüm riski yüksek Covid-19 döneminde cephede cansiparane çalışmıştır ve çalışmaya devam etmektedir. Ancak artık yetememekte onurları kırılmakta tükenme noktasına gelmekteler. 200 den fazla sağlık çalışanının şehit olduğu pandemi döneminde yapılan işin önemi maalesef yetkililerce hala anlaşılamamakta, bırakın takdir görmeyi, hesapsız kitapsız yapılan bu angarya işlerle onurumuz ve direncimiz kırılmaktadır.”

Her zaman dile getirdiğimiz gibi, aile hekimi arkadaşımızın sitemi, çalışmak değil, plansız programsız yapılan işler.