Sağlık çalışanlarına savunma kursu.

22.12.2022
A+
A-

Sağlıkta şiddetle bir türlü baş edemeyen sağlık çalışanlarımıza İzmir’de yıllardır spor salonu işleten Ak saçlılar Derneği ve Çağrı Spor Kulübü Başkanı Milli Antrenörümüz Milli Hakemimiz Ahmet Bereket’ten bir el uzandı. Çağrı spor kulübü ve İzmir Valiliği işbirliğiyle Sağlık Çalışanlarımızdan isteyenler ücretsiz olarak yakın savunmayla ilgili kurs alabilecek.

Tabi konuya düz mantıkla baktığımızda, şiddete uğrayan sağlık çalışanlarımızı devlet koruyamıyor ki, sağlık çalışanlarımız yakın dövüş kursu alsın, kendini korusun gibi bir bakış açısı da olsa,  bizim bakışımız sağlık çalışanlarımızdan isteyenlerin spor yapma imkânının da verilmiş olması.

Tabi hemen her konuda olduğu gibi İzmir’de Ak saçlılar Derneği, Çağrı Spor Kulübü ve İçişleri Bakanlığı işbirliğiyle “Sağlık Çalışanlarına Yönelik Ücretsiz Savunma Kursu” projesi kapsamında savunma eğitimi kursuna da bazı çevreler tarafından tepkiler verildi.

Yapılan her girişime karşı çıkmak doğru değil.

Tam aksine sağlık çalışanlarımıza yönelik sosyal proje kapsamında yapılan ücretsiz savunma kurslarını verecek olan Ak saçlılar Derneği, Çağrı Spor Kulübü ve İzmir Valiliği yetkililerimiz sağlık çalışanlarımız adına iyi bir şey yapmıştır.

Elbette, Sağlıkta şiddet ile ilgili,  ilgili yasaları çıkarmak, gerekli tedbirleri almak, sağlık personelini korumak Devletin görevi. Ancak, bu güne dek, hiçbir yasal düzenleme yapılmamış ve sağlıkta şiddet her geçen gün artmış ve artmaya devam ediyorken sağlık çalışanlarımızın bir spor salonunda savunma amaçlı, ya da spor yapmak maksadıyla ücretsiz salona gitmesinde ve salonun imkânlarından faydalanmasında nasıl bir sakınca olabilir ki?

Kursa giden sağlık çalışanlarını artık Devlet korumayacak, herkes kendi başının çaresini baksın diyen yok. Yapılan protokolle Sağlık Çalışanlarımıza spor salonunda ücretsiz verilecek olan kurs, spor yapma imkânı sağlık çalışanlarımızın aleyhine değil, aksine lehine olan bir durumdur.

Sağlık iş kolundaki sendikalar, odalar, dernekler olarak yıllardır hep birlikte sesimizi duyurmaya çalışıyoruz ve bu güne dek sağlıkta şiddetle ilgili maalesef hiçbir mesafe alamadık. Mesafe alamadığımız gibi her geçen gün sağlıkta şiddette artmaktadır. Neden tedbir alınmamaktadır derseniz? Maalesef ülkemizde sağlık hizmetleri sunumu hasta memnuniyeti üzerinden yürütüldüğü için sağlıkta şiddeti önleyici gerekli düzenlemeler yapılmamaktadır.

Son zamanlarda Sağlık Bakanlığına arayıp, ben şu hastaneye gideceğim, hastaneyi dağıtacağım, şu personeli döveceğim, öldüreceğim diyen vatandaşla ilgili bile hiçbir işlem yapılmayıp, Sağlık Bakanlığı tarafından ilgili sağlık kurumu aranarak; “şu isimli şahıs, bakanlığa arayarak şunları, şunları söyledi. Tedbirli olun.” demek ne kadar anormal, kabul edilemez bir durum değil mi? Maalesef son zamanlarda durum böyle. Sağlık çalışanlarımız kendi hallerine bırakılmış durumda.

Zaten sağlıkta şiddeti önlemek için her bir sağlıkçının başına bir polis bile dikseniz yine önleyemezsiniz. Sağlıkta şiddeti önlemek için, caydırıcı cezaların mutlaka gelmesi gerek. Sağlık çalışanlarımızın da görevleri başında olan devlet memurları olduğunun, hiçbir gerekçenin şiddet uygulamayı gerektirmeyeceğinin vatandaşa anlatılması gerek. Yoksa bu şiddet bitmez.

Böyle bir ortamda sağlık çalışanlarımız adına artı yönde yapılabilecek her türlü girişimi destekleriz. Sonuçta gönüllülük esasına dayanılarak yapılan bir organizasyon. İsteyen çalışanlarımız gidebilir. İstemeyen gitmez.

Sağlık çalışanlarımızı düşünerek, sağlık çalışanlarımıza nasıl faydalı olabilirim derdiyle yapıldığına inandığım girişim için, Ak saçlılar Derneği ve Çağrı Spor Kulübü Başkanı Milli Antrenörümüz Milli Hakemimiz Sayın Ahmet Bereket’e ve İzmir Valiliği nezdinde İçişleri Bakanlığı yetkililerimize, Sağlık Çalışanlarımız adına teşekkür ederim.