Memura ek zam elzemdir.

13.04.2023
A+
A-

             Her zaman söylüyoruz ya, memur; soyut olan devletin somut varlıklarıdır.

             Devlet soyuttur. Devleti temsil eden devlet adına çalışan, Devlet Memuru somuttur. Toplumda memur itibarlıysa, devlette itibarlı olur. Vatandaş gözünde memur ne kadar itibarlıysa, devletin de itibarı o derece artar. Vatandaş gözünde memur itibarlı değilse, devlet vatandaş gözünde de o kadar itibar kaybeder.

Peki itibardan ne anlıyoruz? İtibar neyle kazanılır?

            Tabi bizim itibardan kastımız, “itibardan tasarruf olmaz”  mantığıyla kamuda yaşanan israf değildir. Avrupa’nın en zengin ülkelerinde 2 bin 3 bin olan makam aracı sayısının ülkemizde 125 bin olması değildir.              Her makam koltuğuna oturan siyasinin ya da bürokratın sıradan bir vatandaşın hayalinde bile göremeyeceği makam araçlarına sahip olması, makam odalarını sıfırdan yenilemesi değildir. Kamu kurumlarımızın devlet binalarından çıkıp kiraladıkları dev lüks binalara taşınması değildir. Mesela, depremde çocuklarımız kumbarasındaki parasını bağışlarken, depremzede vatandaşlarımız yağmur çamur altında çadır beklerken devletimizin kurumlarının çadırların üzerinde kurum logosu yok diye ülkemizin bir ucundan diğer ucuna çadırları logo bastırmaya göndermek itibar değildir.

            Bizim itibardan kastımız, Atanmış, seçilmiş, siyasi, bürokrat hiç fark etmez her bir makam sahibinin gösterişten uzak, halka hizmet için var olduklarını ortaya koymalarıdır. Devletin bir kuruşunun bile heba edilmesine göz yummamasıdır.

            İtibar; karakterli olmak, saygınlık kazanmış olmak, toplumumuzda değerliliği, güvenilirliği ve saygı görmeyi hak etmiş kişiler için kullanılabilir. Bir kişinin, hele ki o kişi devleti temsil ediyorsa, kılığından kıyafetinden tutunda, girip çıktığı yerlere kadar her türlü hal, hareket, tavır, davranış itibar için kişide olması gerekenlerdir.

           Devleti temsil eden memurun toplum nezdinde itibarlı olması için vazgeçilmez unsurlardan bir tanesi de, ekonomik olarak memurun zor durumda olmaması, aldığı maaşla geçimini idame ettirebilmesi, çevresinden borç almaması önemli etkenlerden bir tanesidir.

            Bundan dolayı da diyoruz ki, memurun güvencesi kaldırılmalıdır diyerek iktidara gelen siyasiler ve yüz binlerce memurun tehditle vaatle üye olduğu yada üye yapıldığı sendikalar belki bu gün memurun güvencesini kaldıramadılar ama, memuru vatandaş gözünde itibarsızlaştırdılar.

Çok değil 20 yıl önce bir kamu kurumuna giren vatandaşımız görev yapan memura saygıda kusur etmezken bu gün memurun yanına küfürle hakaretle girip çıkıyor.

           Yukarıda bahsettiğimiz gibi, son yıllarda devlet memuruna ödenen ücretin alım gücünün her geçen düşmesi, asgari ücretliye, emekliye, işçiye verilen zam oranlarında memura zam yapılmamasının sonucunda memurun ekonomik kaybı her geçen gün artmaktadır.

          Asgari ücrete %54.7  zam yapılırken memura %30 maaş zammını ayakta alkışlayan yetkili sendika temsilcilerini unutmamak gerek. Tüm vergi harçlara yaklaşık %123 zam yapılırken memura %30 zam yapmakta nedir? Memura ocak ayında verilmesi gereken zam oranının asgari ücrete yapılmış olan %54 seviyesinde olmalıydı ki dengeyi sağlayabilelim.

          Memura verilen düşük orandaki zam oranları memur maaşlarını asgari ücrete doğru çekmektedir. Böyle giderse bir sonraki toplu sözleşmede sözde sendikalara gerek kalmayacak. Böyle giderse memur maaşları asgari ücretle eşitlenecek.

          TÜRK-İŞ’in açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre 2023 Mart ayında, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 9.591,13 TL. Yine dört kişilik bir ailenin gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 31.241,48 TL. 2023 ocak maaşı zamlarına göre en düşük memur maaşı 9 bin 105 liradan 11 bin 396 liraya, en düşük memur emekli aylığı 6 bin 78 liradan 7 bin 597 liraya yükselmişti.

         Son günlerde genel seçimlerin yakın olmasıyla birlikte toplumun diğer kesimlerine yapılan maaş zammı memur ve emeklilerde de zam beklentisi içerisine girmesine sebep oldu. Ancak, yapılan açıklamalardan anlaşılan son anda bir sürpriz olmazsa, memura zam, normal zamanı olan temmuz ayında yapılacak.

        Toplumsal huzuru sağlamak, dengeleri korumak için memur ve emeklilere bir an önce ek zam yapılmalı ve bayram ikramiyesi verilmelidir.